Εικαστικές Δράσεις ΔΚΨ

Δεκ 20, 2023

Με εορταστική διάθεση και πολύ κέφι οι μαθητές/-τριες της 2ας τάξης του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού κατασκεύασαν  χριστουγεννιάτικα στολίδια με θέμα τον Καρυοθραύστη σε cut-out και τα χρωμάτισαν με ξυλομπογιές και μαρκαδόρους posca.  Τα παιδιά εμπνεύστηκαν από το πρωτοποριακό έργο της Yayoi Kusama και έκαναν κολάζ με συνθέσεις από φρούτα και λαχανικά ζωγραφίζοντάς τα με πρωτότυπα μοτίβα και έντονα χρώματα.

Οι μαθητές/-τριες της 5ης τάξης εμπνεύστηκαν από τους ουρανούς που απεικονίζονται στα έργα του σπουδαίου ζωγράφου Δομήνικου Θεοτοκόπουλου (1541-1614). Οι ψυχρές γκάμες χρωμάτων, οι τεχνικές της απόδοσης της σύνθεσης μέσω της μείξης του υλικού του λαδοπαστέλ, όπως και οι υφές αποδόθηκαν με μεγάλο ενδιαφέρον στα έργα τους. Μέρος αυτών των έργων διακοσμούν τους διαδρόμους στις πτέρυγες του Σχολείου μας.