Μαθητές της 6ης Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού στο Τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ

Δεκ 18, 2023

Την Τρίτη, 12 Δεκεμβρίου, οι μαθητές του Ομίλου Ορθολογισμών του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών και της Μαθηματικής Σκέψης του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού  επισκέφθηκαν το Τμήμα Φυσικής του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Συγκεκριμένα, ο καθηγητής Κωνσταντίνος Καρτάλης, Διευθυντής του Εργαστηρίου Φυσικής Περιβάλλοντος – Μετεωρολίας,  μίλησε στους μαθητές μας για την κλιματική αλλαγή και τον τρόπο που αυτή επηρεάζει τις πόλεις. Έπειτα, υπό την επίβλεψη της επιστημονικής ομάδας του κυρίου Καρτάλη, οι μαθητές χρησιμοποίησαν θερμόμετρα υπερύθρων και θερμοκάμερες και  έκαναν μετρήσεις της θερμοκρασίας των υλικών στον περιβάλλοντα χώρο του Πανεπιστημίου. Στόχος ήταν οι μαθητές μας να ανακαλύψουν πώς η επιλογή υλικών φιλικών προς το περιβάλλον σχετίζεται με την κλιματική αλλαγή και τις βιώσιμες πόλεις. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Παναγιώτης Καρατζάνος, Μαριάνθη Γιαννακοπούλου και Γιώργος Παπαδημητρίου. Ευχαριστούμε θερμά τον καθηγητή Κωνσταντίνο Καρτάλη και τους συνεργάτες του Αναστάσιο Πολύδωρο, Κωνσταντίνα Κουτρουμάνου και Αθηνά Ζαζάνη για την πολύτιμη εμπειρία που χάρισαν στους μαθητές μας!

Video: https://clipchamp.com/watch/WiYUDj4WxBK