Εικαστικές Δράσεις ΔΚΨ

Δεκ 5, 2023

Με αφορμή τα τοπία του σύγχρονου ζωγράφου David Hockney, τα παιδιά της 4ης τάξης ζωγράφισαν με ακουαρέλα το δικό τους «Φθινοπωρινό τοπίο». Κατανόησαν την προοπτική απόδοση του χώρου, πειραματίστηκαν με τις γκρίζες αποχρώσεις που συναντάμε σε ένα μουντό φθινοπωρινό τοπίο και έφτιαξαν τα δικά τους γκρίζα χρώματα που προκύπτουν από αναμείξεις βασικών και συμπληρωματικών χρωμάτων. Στο τέλος τα παιδιά εμπλούτισαν τα έργα τους με ρυθμικά μοτίβα που αποδίδουν στοιχεία της φύσης, όπως τη βλάστηση, τη βροχή κτλ, ολοκληρώνοντας έτσι το ατμοσφαιρικό έργο τους.

Επίσης, οι μαθητές/-τριες της 4ης τάξης δημιούργησαν από ένα τρισδιάστατο γιορτινό στολίδι με την τεχνική οριγκάμι και το διακόσμησαν με μοτίβα και χριστουγεννιάτικα σχέδια επιλέγοντας ανάλογους χρωματικούς συνδυασμούς. Οι καμπανούλες που έφτιαξαν προσφέρθηκαν προς πώληση στο Bazaar του Σχολείου μας.