Γιορτάζοντας τον Άγιο Μαρτίνο στο Δημοτικό του Κολλεγίου Αθηνών

Νοε 28, 2023

Οι μαθητές των Γερμανικών του Δημοτικού Σχολείου Κολλεγίου Αθηνών συμμετείχαν σε μια σειρά δράσεων για τον εορτασμό του Αγίου Μαρτίνου, του προστάτη των φτωχών, που μοίρασε τα υπάρχοντά του και δίδαξε την αλληλεγγύη, την γενναιοδωρία και τη στήριξη σε αυτούς που χρειάζονται βοήθεια. Ο Άγιος Μαρτίνος που γιορτάζεται στις 11 Νοεμβρίου, είναι η αγαπημένη γιορτή των παιδιών και συνδέεται με πολλά έθιμα.

Οι μαθητές των Γερμανικών είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν αυτά τα έθιμα. Σε αυτό το πλαίσιο επισκέφτηκαν τμήματα της 3ης τάξης και σε συνεργασία με τους  μαθητές της 3ης και τους εκπαιδευτικούς των τάξεων καθώς  και εκπαιδευτικούς των Εικαστικών, κατασκεύασαν φαναράκια. Στη συνέχεια έφτιαξαν μπισκότα – Martinsmänner στην Τραπεζαρία του Σχολείου μας και  τραγούδησαν τα Κάλαντα του Αγίου Μαρτίνου στην ώρα της Τραπεζαρίας σε όλους τους μαθητές του Σχολείου μας.

Οι δράσεις ενθουσίασαν τους μαθητές μας, οι οποίοι συνεργάστηκαν εξαιρετικά και με κέφι!