Παράσταση των μαθητών/-τριών των τμημάτων 2ζ, 5α και 5ε ΔΚΨ για την επέτειο του Πολυτεχνείου

Νοε 22, 2023

Την Πέμπτη, 16 Νοεμβρίου, οι μαθητές/-τριες των τμημάτων 5α και 5ε του ΔΚΨ παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία την παράστασή τους για τον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου με τη βοήθεια του θεατρολόγου μας Χρήστου Γαλίτη και των Συμβούλων Ε. Κρίκα και Ρ. Βασιλειάδου. Τα παιδιά, με ένα υπέροχο κείμενο που συνδύαζε τα «Μαγικά Μαξιλάρια» με τη σύγχρονη ιστορία, μας έκαναν να καταλάβουμε ότι … «Η ιστορία…δεν είναι παραμύθι». Την παράσταση συμπλήρωσε μουσικά η χορωδία μας.

Επίσης, πραγματοποιήθηκε παράσταση από τις μαθήτριες και τους μαθητές του 2ζ, την οποία παρακολούθησαν τόσο όλη η 2α τάξη του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού, όσο και οι γονείς των παιδιών που συμμετείχαν. Παιδιά και δάσκαλοι, με την πολύτιμη συμβολή της χορωδία μας, συνεργάστηκαν για ένα άρτιο αποτέλεσμα. Στους μικρούς μαθητές μεταφέρθηκε η σπουδαιότητα των αξιών της Ελευθερίας, της Δημοκρατίας, της Αδελφοσύνης και της Δικαιοσύνης.