Δράσεις μαθητών της 1ης και 2ας Δημοτικού Σχολείου Κολλεγίου Αθηνών

Νοε 13, 2023

Έχουν περάσει 2 μήνες από την έναρξη του σχολικού έτους και στην 1η και 2α Δημοτικού, έχουν γίνει πολλές δράσεις είτε στις τάξεις των παιδιών, είτε στο Μικρό Θέατρο του Σχολείου από την ψυχολόγο κ. Σ. Μουτζούρη. Κάναμε δράσεις για να γνωρίσουμε ο ένας τον άλλο καλύτερα, μέσα από τις ομοιότητες αλλά και από τις διαφορές μας. Συζητήσαμε για τη δύναμη που έχουν τα λόγια και για τον τρόπο που αυτά μπορούν να πληγώσουν τους άλλους. Μιλήσαμε για τον «Κανόνα των Εσωρούχων», με στόχο τα παιδιά να αντιληφθούν ότι το σώμα τους, τους ανήκει και ότι κανείς δεν μπορεί να τα αγγίξει ή να τα χαϊδέψει χωρίς την άδειά τους. Μιλήσαμε για τον τρόπο που μπορούμε να λέμε «όχι» και ξεκαθαρίσαμε πως οποιοδήποτε μυστικό τούς προκαλεί άγχος, αμηχανία, φόβο ή στενοχώρια δεν θεωρείται καλό και επομένως δεν θα πρέπει να το αποκρύπτουν αλλά να ενημερώνουν άμεσα έναν ενήλικα τον οποίο εμπιστεύονται. Φτιάξαμε έτσι το δίκτυο της ασφάλειάς μας, που αποτελείται από τους  ανθρώπους που εμπιστευόμαστε. Παράλληλα, με τις δράσεις, στα διαλείμματα τα παιδιά έπαιζαν με τους δασκάλους τους ομαδικά παιχνίδια, με στόχο την κοινωνικοποίησή τους.