Επίσκεψη μαθητών/-τριών 2ας τάξης ΔΚΨ στο Μουσείο Βορρέ

Οκτ 24, 2023

Αυτόν τον μήνα, η 2α τάξη του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού έκανε την πρώτη της επίσκεψη για τη φετινή χρονιά! Οι μαθητές/-τριες της 2ας τάξης επισκέφτηκαν με μεγάλη περιέργεια το Μουσείο Βορρέ. Γλυπτά, πίνακες ζωγραφικής, σκηνικά από θεατρικές παραστάσεις, ο προαύλιος χώρος γεμάτος με ψηλά κυπαρίσσια, πεύκα και τόσα άλλα φυτά, έκαναν την επίσκεψη να μοιάζει σαν από παραμύθι του περασμένου αιώνα!

Το ίδιο το σπίτι του Ίωνα Βορρέ και όσα από τα δωμάτια είναι επισκέψιμα, έκαναν τη φαντασία των μαθητών/-τριών να καλπάζει και τα μάτια και τα αφτιά τους να συλλέγουν όσο περισσότερες πληροφορίες μπορούσαν! Η αρχιτεκτονική του ίδιου του κτηρίου κέντρισε το ενδιαφέρον και οι ερωτήσεις στους ξεναγούς ήταν πολλές!