Οι μαθητές των Γερμανικών του Δημοτικού Σχολείου Κολλεγίου Αθηνών γιορτάζουν την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Οκτ 17, 2023

Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου με σκοπό την προώθηση της πλούσιας πολιτιστικής ποικιλίας της Ευρώπης και της διαπολιτισμικής κατανόησης, οι μαθητές της 5ης και 6ης των Γερμανικών υλοποίησαν δράση με θέμα Γλωσσοδέτες – Zungenbrecher στα Γερμανικά. Η δράση υλοποιήθηκε στην υπαίθρια τάξη στο δάσος του Σχολείου μας. Ψηφίστηκαν από τους μαθητές οι γλωσσοδέτες που διαβάστηκαν σωστά και γρήγορα και ακολούθησε βράβευση από τους εκπαιδευτικούς.

Η δράση ενθουσίασε τους μαθητές μας και τους ενθάρρυνε  στη δια βίου μάθηση γλωσσών μέσα και έξω από το σχολείο.