Επίσκεψη Σουηδών Εκπαιδευτικών στο Δημοτικό Κολλεγίου Αθηνών στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus

Οκτ 17, 2023

Την Παρασκευή, 21 Σεπτεμβρίου οι εκπαιδευτικοί George Tsarsitalides και Henrik Fredriksson από το σχολείο Gränbyskolan στην Ουψάλα της Σουηδίας επισκέφθηκαν το Δημοτικό Σχολείο του Κολλεγίου Αθηνών στο πλαίσιο διερεύνησης συνεργασίας μεταξύ των δύο σχολείων για το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus. Οι προσκεκλημένοι παρουσίασαν το εκπαιδευτικό σύστημα της Σουηδίας στο Αγγλικό Τμήμα του Σχολείου και αφού παρακολούθησαν το μάθημα Αγγλικών της κας Καφετζοπούλου και της κας Γιαννακοπούλου ξεναγήθηκαν από την τελευταία στους χώρους του Σχολείου και συζήτησαν τους τρόπους διδασκαλίας για την αειφορία και το πώς αυτοί εφαρμόζονται στο Σχολείο μας.

Στη συνέχεια, η κα Καφετζοπούλου, η κα Γιαννακοπούλου και οι προσκεκλημένοι συνάδελφοι παρακολούθησαν την Ημερίδα Climate Era στο B & M Theocharakis Foundation for the Fine Arts and Music με θέμα τις νέες τάσεις για την Κλιματική Αλλαγή και τον ρόλο της περιβαλλοντικής και ιδιαίτερα της κλιματικής εκπαίδευσης για τη νέα γενιά, την κοινωνία και την οικονομία. Στην Ημερίδα συμμετείχαν από την UNESCO η Sarah Margono, Senior Project Officer Section of Education for Sustainable Development και από το Foundation for Environmental Education ο Pramod Kumar Sharma, Senior Education Director, καθώς και διακεκριμένοι προσκεκλημένοι που συζήτησαν, σε τρία στρογγυλά τραπέζια, τις θεματικές: «Εκπαίδευση για την Αειφορία για τη Νέα Γενιά», «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και Κοινωνία» και «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και Επιχειρήσεις».