Οκτ 17, 2023

Οι εκπαιδευτικοί Φαίη Καφετζοπούλου και Μαριάνθη Γιαννακοπούλου του Δημοτικού Σχολείου του Κολλεγίου Αθηνών συμμετείχαν στο 1ο Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο με Διεθνή Συμμετοχή «Οι 17 Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης στην Εκπαίδευση» Διδασκαλία, Διά Βίου Μάθηση, Συμπερίληψη και Καινοτομία για την Πράσινη και Ψηφιακή Μετάβαση, που πραματοποιήθηκε στην Καστοριά από 29/09 έως 01/10/2023. Οι εκπαιδευτικοί διοργάνωσαν, συντόνισαν και υλοποίησαν  εργαστήριο με θέμα «How to Give Your Lessons A Sustainability Twist» και παρουσίασαν τρόπους ένταξης των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης στη διδασκαλία των Αγγλικών. Στo πλαίσιo του συνεδρίου, οι εκπαιδευτικοί μας αντάλλαξαν απόψεις με συναδέλφους διαφόρων ειδικοτήτων και βαθμίδων μεταξύ των οποίων και η κ. Ιωάννα Παπαϊωάννου, υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Ε. Αχαΐας και συντονίστρια του διεθνούς δικτύου «Νέοι Δημοσιοράφοι για το Περιβάλλον».