Μαθητές των Δημοτικών στην Τελετή Αφής και Παράδοσης της Ολυμπιακής Φλόγας

Οκτ 3, 2023

Την Τρίτη, 3 Οκτωβρίου 2023, οι μαθητές της 4ης τάξης του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών και της 3ης τάξης του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού, παρευρέθηκαν στην Τελετή Αφής και Παράδοσης της Ολυμπιακής Φλόγας για τους IV Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων «Gangwon 2024» που θα πραγματοποιηθούν στη Γκανγκουόν της Νότιας Κορέας από τις 19 Ιανουαρίου έως την 1η Φεβρουαρίου 2024.

Σε ανάμνηση της ιερής φλόγας που έκαιγε άσβεστη κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων, η  Πρωθιέρεια άναψε τη Φλόγα από τις αχτίδες του ηλίου και με τη συνοδεία των ιερειών την παρέδωσαν στην πρώτη Λαμπαδηδρόμο, με την ευχή να ξεκινήσει η Φλόγα το ταξίδι της.

Τα παιδιά παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την Τελετή και ενθουσιάστηκαν από όλα όσα είδαν και έζησαν. Ήταν μία εμπειρία που θα τους μείνει αξέχαστη.