Επίσκεψη της 6ης τάξης Γερμανικών του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών στο Ινστιτούτο Γκαίτε

Φεβ 6, 2023

Οι μαθήτριες και μαθητές της 6ης τάξης Γερμανικών του Δημοτικού  Σχολείου Κολλεγίου Αθηνών πραγματοποίησαν στις 25 και 26 Ιανουαρίου 2023 επίσκεψη στο πρόσφατα ανακαινισμένο Γκαίτε Ινστιτούτο -Goethe Institut στο πλαίσιο διεξαγωγής εγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος. Οι μαθήτριες και μαθητές είχαν τη δυνατότητα μέσω πλήθους βιωματικών τρόπων να έρθουν σε επαφή με τη γερμανική γλώσσα και τον γερμανικό πολιτισμό.

Παρακολούθησαν το εργαστήριο Escape Room «Μυστήριο στο Ντίσελντορφ: Τι συνέβη στην κυρία Katrin;»

Στο εργαστήριο οι μαθήτριες και μαθητές γνώρισαν μέσα από μια σειρά γρίφων, νέες λέξεις στα Γερμανικά και έλυσαν ένα μυστήριο που εξελίσσεται στην πόλη Ντίσελντορφ με πρωταγωνίστρια τη νευροεπιστήμονα κυρία Katrin. Διερεύνησαν τις γνώσεις τους μέσα από ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα γεμάτο κέφι και μυστήριο!

Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά και με ενθουσιασμό στο πρόγραμμα και γνώρισαν τους φιλόξενους  χώρους του Ινστιτούτου.