Συμμετοχή του Δημοτικού του Κολλεγίου Αθηνών  στο διαγωνισμό «Λέμε όχι στον σχολικό και διαδικτυακό εκφοβισμό» του British Council σε συνεργασία με το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας

Ιουν 23, 2022

Μαθητές της 5ης Δημοτικού της Κας Καφετζοπούλου και της Κας Λέλη, έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό, «Λέμε όχι στον σχολικό και διαδικτυακό εκφοβισμό» που πραγματοποίησε και φέτος το British Council σε συνεργασία με το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας. Ο διαγωνισμός έχει στόχο να αναδείξει τα ιδανικά και τις αξίες του Ολυμπισμού και της Ολυμπιακής Εκεχειρίας, και πώς αυτές βοηθούν στην επίλυση διαφορών και γενικότερα στην ανάπτυξη μιας φιλειρηνικής κουλτούρας. Επιπλέον, έχει σκοπό να βοηθήσει τους μαθητές να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και δεξιότητες παρουσίασης των ιδεών τους. ΟΙ μαθητές εργάστηκαν ομαδοσυνεργατικά για να δημιουργήσουν βίντεο δίνοντας το δικό τους µήνυµα κατά του σχολικού ή/και του διαδικτυακού εκφοβισµού και υπέρ της ισότητας ευκαιριών µε ευρηµατικό και κατανοητό τρόπο. Ακούστε τι έχουν να μας πουν!