Ευχαριστήρια επιστολή στο Δημοτικό Κολλεγίου Ψυχικού από τον Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό "ΜΠΟΡΟΥΜΕ"

Μαρ 12, 2022

Στο πλαίσιο της συνεχούς προσφοράς και αλληλεγγύης που εκδηλώνει συστηματικά το Σχολείο μας, και το έτος 2021 συμμετείχε ενεργά στις δράσεις του μη κερδοσκοπικού οργανισμού «ΜΠΟΡΟΥΜΕ», παρά τις ιδιαίτερα δυσμενείς συνθήκες που επικράτησαν. Στόχος του οργανισμού είναι ο περιορισμός της σπατάλης τροφίμων και η καταπολέμηση του υποσιτισμού σε όλη την Ελλάδα.

Με αφορμή τη συμμετοχή του Σχολείου μας στο δίκτυο «Διάσωσης και Προσφοράς Τροφίμων» και την έμπρακτη στήριξη του μηνύματος «Καμία μερίδα φαγητού χαμένη», λάβαμε ευχαριστήρια επιστολή που δημοσιοποιούμε με μεγάλη υπερηφάνεια.

Είναι μεγάλη μας τιμή που το Σχολείο μας είναι μέρος αυτής της συλλογικής προσπάθειας, χάρη στην οποία το 2021 σώθηκαν και προσφέρθηκαν περισσότερες από 11,5 εκατομμύρια μερίδες τροφίμων σε κοινωφελείς φορείς σε όλη την Ελλάδα, οι οποίες αντιστοιχούν σε 17 εκατομμύρια κιλά CO2 eq που δεν εκλύθηκαν στο περιβάλλον.