Αναπαράσταση Μαραθωνίου Δρόμου στο Δημοτικό του Κολλεγίου Αθηνών

Δεκ 7, 2021

Το πνεύμα του Φειδιππίδη, του αγγελιοφόρου που έφερε το μήνυμα της νίκης των Αθηναίων από τον Μαραθώνα στην Αθήνα, αναβίωσε την Πέμπτη, 4 Νοεμβρίου στο Δημοτικό Σχολείο του Κολλεγίου Αθηνών.

Με τη συμμετοχή όλων των τάξεων πραγματοποιήθηκε η αναπαράσταση του Μαραθωνίου Δρόμου τηρώντας αυστηρά τα υγειονομικά πρωτόκολλα. Ανώτερο, Μέσο και Κατώτερο Τμήμα ανέλαβαν ρόλους αθλητών, εθελοντών και θεατών αντίστοιχα στήνοντας μια πραγματική γιορτή με δρομείς-αγγελιοφόρους,  μουσική και κεντρικά συνθήματα «Στηρίζω τον Κολλεγιακό Μαραθώνιο» και «Μείνε Ασφαλής, Τρέξε να Χαρείς!»

Τα παιδιά μας χάρηκαν με την ψυχή τους τη δράση και έστειλαν το δικό τους μήνυμα προσφοράς, υποστηρίζοντας το Πρόγραμμα Υποτροφιών του Σχολείου μας.