Παρουσίαση τελικής γιορτής των τμημάτων 3ης τάξης Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού

Ιουλ 14, 2021

Στο πλαίσιο της τελικής γιορτής  της 3ης τάξης, για τη σχολική χρονιά 2020-2021, οι μαθήτριες και οι μαθητές, προετοίμασαν και παρουσίασαν, στο τέλος του σχολικού έτους, χαρακτηριστικά αποσπάσματα από την Οδύσσεια και την Ιλιάδα.

Η ανάγνωση και η ερμηνεία της ομηρικής θέασης, δεν αποτελεί μόνο ένα ταξίδι στον ελληνικό κόσμο και πολιτισμό. Αποτελεί μια προσπάθεια κατανόησης μεταφυσικών εννοιών όπως η τιμή, η ανδρεία και το ήθος, όπου η ομηρική χροιά αποδίδει στις αξίες αυτές την υπόσταση που τους αρμόζει. Οι ήρωες και οι μη ήρωες, συνυπάρχουν και εμπλέκονται προκειμένου το φαντασιακό να γίνει αντιληπτό ως πραγματικό ή και ως εν δυνάμει εφικτό. Με αντίστοιχο τρόπο, άνθρωποι και θεοί συναντώνται για να ικανοποιήσουν τη δύναμη της θέλησης, της ελπίδας και της προσπάθειας.

Το εγχείρημα αυτό ύστερα από την άψογη συνεργασία μαθητών και εκπαιδευτικών και παρά τις δυσκολίες των καθημερινών και μη αναμενόμενων συγκυριών, στέφθηκε με επιτυχία και κατάφερε να ευαισθητοποιήσει, να καλλιεργήσει και να συγκινήσει.

Μπορείτε να δείτε παρακάτω, βίντεο και φωτογραφίες από τις παραστάσεις των τμημάτων:

ΤΜΗΜΑ 3Α:

VIDEO: Η ιστορία του Οδυσσέα

Φωτό 3α (1),   Φωτό 3α (2)

ΤΜΗΜΑ 3Β:

VIDEO: Ο πόλεμος της Τροίας

Φωτό 3β (1),   Φωτό 3β (2)

ΤΜΗΜΑ 3Γ:

VIDEO: Η ιστορία του Οδυσσέα

Φωτό 3γ (1),  Φωτό 3γ (2)

ΤΜΗΜΑ 3Δ:

VIDEO: Ο πόλεμος της Τροίας