Γνωριμία των μαθητών της 5ης τάξης του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού με την συγγραφέα κ. Νάντια Δρακούλα

Ιουν 3, 2021

Στη θεματική ενότητα του PYP "Sharing the planet", οι μαθητές της 5ης τάξης διάβασαν και επεξεργάστηκαν για  την ώρα της Βιβλιοθήκης το βιβλίο, "Κάμπινγκ" της Νάντιας Δρακούλα από τις εκδόσεις Πατάκη.

Το θέμα  στο οποίο  εστίασαν ήταν οι Ανανεώσιμες πηγές Ενέργειας.

Η κυρία Δρακούλα με τις πολλές της ιδιότητες, συγγραφέας, δημοσιογράφος, ραδιοφωνικός και τηλεοπτικός παραγωγός, δικηγόρος και φανατική αναγνώστρια  επισκέφτηκε το σχολείο μας και συζήτησε με τους μαθητές και μαθήτριες  του 5β για ένα βιβλίο γεμάτο περιπέτεια, ανατροπές, μυστήριο και κυρίως αγάπη για τη φύση, τα θέλγητρα και τη δύναμή της. Μίλησε επίσης για την απόλαυση της ανάγνωσης, τη διαδικασία έρευνας για την συγγραφή ενός βιβλίου, την κατάθεση ψυχής και τα θέλω του συγγραφέα με τη φωνή των ηρώων του.

Στους εξωτερικούς χώρους του Σχολείου μας στήθηκε το σκηνικό ενός κάμπινγκ που βοήθησε οι μαθητές να μεταφερθούν νοερά στο νησί που οι ήρωες ξετύλιξαν την ιστορία.