Επαναχρησιμοποίηση – Ανακύκλωση Βιβλίων

Ιουν 1, 2021

Η ζωή των σχολικών βιβλίων δεν τελειώνει σε μία σχολική χρονιά! Αν είναι σε καλή κατάσταση, μπορούν να προσφέρουν γνώση και σε παιδιά που δεν μπορούν να τα αγοράσουν.

Η Διεύθυνση Κοινωνικής Πρόνοιας και Διαφορετικότητας, σε συνεργασία με το Λύκειο Κολλεγίου Αθηνών, τους μαθητές υπεύθυνους της δράσης Γιώργο Χαϊδεμένο, Διονύση Λιβανό και Γιάννο Στεργίου και το Γραφείο Διαχείρισης Κρίσεων, καλεί όλους τους μαθητές από την Τετάρτη, 2 Ιουνίου να φέρουν στο Σχολείο βιβλία, τετράδια και σημειώσεις που δεν χρειάζονται. Όσα είναι σε καλή κατάσταση θα δωρίζονται σε ιδρύματα για επαναχρησιμοποίηση, ενώ τα υπόλοιπα θα ανακυκλώνονται.

Με τη νέα αυτή δράση, οι μαθητές μας θα συμβάλλουν στην προστασία του περιβάλλοντος με την επαναχρησιμοποίηση/ανακύκλωση βιβλίων, τετραδίων και σημειώσεων, βοηθώντας παράλληλα παιδιά που το έχουν ανάγκη.

«Γίνε και εσύ κρίκος της αλυσίδας της ζωής των σχολικών βιβλίων! Ανακύκλωσε τώρα τα βιβλία, τα τετράδια και τις σημειώσεις που δεν χρειάζεσαι πλέον!».

Σημεία Ανακύκλωσης:

• Στις πέντε εισόδους των δύο campus, δίπλα από τα σημεία ελέγχου COVID-19
  • Στους τρεις χώρους στάθμευσης των σχολικών λεωφορείων στο Ψυχικό και την Κάντζα