Γάλλοι Φιλλέληνες: Εργασία μαθητών Γαλλικού Τμήματος Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού

Απρ 21, 2021

Με αφορμή την επέτειο των 200 ετών από την Ελληνική Επανάσταση το Γαλλικό τμήμα παρουσίασε στους μαθητές την συμπαράσταση του γαλλικού κράτους στον απελευθερωτικό αγώνα των Ελλήνων.

Οι μαθητές γνώρισαν, μέσα από διαφορετικές δραστηριότητες, μερικούς από τους πρωτεργάτες του φιλελληνικού κινήματος και δημιούργησαν και παρουσίασαν Powerpoint σημαντικών Γάλλων, καλλιτεχνών και μη, που εμπνεύστηκαν από την Γαλλική Επανάσταση όπως οι: Eugène Delacroix, Victor Hugo, Hector Berlioz.

Επίσης, στο πλαίσιο της εργασίας, δημιούργησαν χρονοδιάγραμμα της Ελληνικής Επανάστασης, παρουσίασαν πόλεις της Γαλλίας που έχουν τιμήσει τον Μάρκο Μπότσαρη και έκαναν σύγκριση της Γαλλικής και Ελληνικής Επανάστασης.

Μέρος της εργασίας των μαθητών του Γαλλικού Τμήματος μπορείτε να δείτε πατώντας εδώ.