Συμμετοχή του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού στο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Γυμνασίου-Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών

Μαρ 12, 2021

Με αφορμή το ορόσημο των 2.500 χρόνων από τη μάχη των Θερμοπυλών και τη ναυμαχία της Σαλαμίνας, μαθητές της 4ης τάξης του Δημοτικού του Κολλεγίου Ψυχικού συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο που διοργάνωσαν το Γυμνάσιο και το Γενικό Λύκειο του Κολλεγίου Αθηνών, το Γυμνάσιο και το Γενικό Λύκειο του Κολλεγίου Ψυχικού, σε συνεργασία με το ίδρυμα Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Οι μαθητές  αφού εξέτασαν και ανέλυσαν τα ιστορικά γεγονότα με τους Συμβούλους των τμημάτων, προέβησαν σε  εικαστικές δημιουργίες σε συνεργασία με το Τμήμα Εικαστικών Δράσεων, προκειμένου να υποστηρίξουν το Μαθητικό Συνέδριο ως προς το αισθητικό του μέρος.