Διακρίσεις

Διάκριση μαθητών του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα

Το Σχολείο μας βραβεύτηκε από την ΕΕ με το Certificate of Excellence in Coding Literacy. Το βραβείο αυτό απονεμήθηκε στο Δημοτικό Κολλεγίου Αθηνών, διότι οι μαθητές του, με την υποστήριξη των καθηγητριών Πληροφορικής, συμμετέχουν επί 4 συνεχόμενα χρόνια στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα (European Code week). Η Εβδομάδα του Κώδικα της ΕΕ, που διεξάγεται κάθε χρόνο τον Οκτώβριο,  είναι μια πρωτοβουλία που στοχεύει να φέρει κοντά όλους τους μαθητές με τον προγραμματισμό χρησιμοποιώντας έναν διασκεδαστικό και συναρπαστικό τρόπο. Μέσα από τη δράση αυτή οι μαθητές έρχονται σε επαφή με τον προγραμματισμό, αλλά και καλλιεργούν τις δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων, ανάλυσης δεδομένων και της συνεργασίας μεταξύ τους.