Μαθητές του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού στον διεθνή διαγωνισμό Young Reporters for the Environment

Απρ 15, 2024

H τάξη 6ENL της κ. Μαίρης Ευθυμίου έλαβε μέρος στον διεθνή διαγωνισμό Young Reporters for the Environment (Νέοι Ρεπόρτερ για το Περιβάλλον) που διεξάγεται υπό την αιγίδα της Ελληνικής Εταιρείας Προστασίας της Φύσης. Ο φετινός διαγωνισμός επικεντρώθηκε στο θέμα της Κλιματικής Αλλαγής. Τα παιδιά επέλεξαν να αναφερθούν στη σημασία της Ποσειδωνίας για τον πλανήτη και το κλίμα και στο πώς η ανθρώπινη δραστηριότητα οδηγεί στην καταστροφή της, καλώντας μικρούς και μεγάλους σε δράση!

Ερεύνησαν υλικό από επιστημονικά και άλλα άρθρα αφιερωμένα στην Ποσειδωνία, καθώς και υλικό φυλλαδίων από projects που ασχολούνται με το θαλάσσιο αυτό φυτό. Στη συνέχεια οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες (βασικές πληροφορίες, σημασία, κίνδυνοι, λύσεις) δημιούργησαν γραφικές απεικονίσεις – αναπαραστάσεις του βίντεο, και μετά έγραψαν το σενάριό του. Επίσης, έγραψαν ερωτήσεις που τις απηύθυναν στον Διδάκτορα Θαλάσσιας Οικολογίας, κο Δημήτρη Πουρσανίδη, ο οποίος και έστειλε τις απαντήσεις σε μορφή βίντεο.  Τα παιδιά συμμετείχαν επίσης σε ένα εγχείρημα αυτόνομης κατάδυσης για να βιώσουν από πρώτο χέρι το φυσικό περιβάλλον της Ποσειδωνίας, καθώς και μια εκδρομή σε παραλία του Σαρωνικού για να δουν από κοντά τη συσσώρευση της Ποσειδωνίας στην ακτή. Τέλος, γυρίστηκε το υλικό που στη συνέχεια στάλθηκε στην εταιρεία παραγωγής για μοντάζ.

Ευχαριστούμε θερμά την @Olga Michalopoulou και την @Foss Productions.