Επίσκεψη Αθλητών ΑΜΕΑ στο Δημοτικό Κολλεγίου Αθηνών

Φεβ 20, 2019

Τη Δευτέρα, 3 και την Τρίτη, 4 Δεκεμβρίου, μετά από πρωτοβουλία γονέα του Σχολείου μας και σε συνεργασία με το Τμήμα Φυσικής Αγωγής, αθλητές ΑΜΕΑ και ο προπονητής τους,  μέλη όλοι του αθλητικού σωματείου Ιωνάς, επισκέφτηκαν το Σχολείο μας και μίλησαν στους μαθητές της 5ης και της 6ης τάξης.

Οι αθλητές παρουσίασαν στους μαθητές τα αθλήματά τους και την προετοιμασία που κάνουν για να πάρουν μέρος σε αγώνες.

Κατόπιν οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν το αθλητικό υλικό, που είχαν φέρει μαζί τους οι αθλητές. Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές μας έτρεξαν χρησιμοποιώντας χειρήλατο αμαξίδιο και έπαιξαν μπάσκετ και βόλεϊ σε αναπηρικά αμαξίδια. Τέλος, οι μαθητές μας, χωρισμένοι σε ζευγάρια, έτρεξαν στον στίβο. Ο ένας από τους δύο μαθητές είχε δεμένα τα μάτια του και ο δεύτερος τον καθοδηγούσε. Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές μας κατανόησαν πόσο σημαντικός είναι ο βοηθός στους δρομείς με προβλήματα όρασης.

Ευχαριστούμε πολύ τους αθλητές που βοήθησαν τους μαθητές μας να καταλάβουν ότι η διαφορετικότητα δεν αποτελεί εμπόδιο.