Κατάκτηση 2ης θέσης στο Πανελλήνιο Τουρνουά Έντεχνου και Ρητορικού Λόγου στην Αγγλική Γλώσσα

Απρ 6, 2019
Το ΕΕΙ κατέκτησε την 2η θέση στη συνολική κατάταξη (Sweepstakes Cup) στο Πανελλήνιο Τουρνουά Έντεχνου και Ρητορικού Λόγου στην Αγγλική Γλώσσα (Panhellenic Forensics Association Tournament ) για το 2019.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 28-31 Μαρτίου στα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη στη Θεσσαλονίκη. Το Σχολείο εκπροσωπήθηκε από ομάδα 42 μαθητών, που συμμετείχαν στα 6 events του διαγωνισμού. Στο PFAT 2019 συμμετείχαν περισσότεροι από 450 μαθητές από 19 σχολεία της Αθήνας, Θεσσαλονίκης, της Πάτρας και της Λάρισας.

Η ομάδα μας κατέλαβε τη δεύτερη θέση στη συνολική κατάταξη, με 9 finalists και 5 μαθητές στους οποίους απονεμήθηκαν τιμητικές διακρίσεις (Honorable Mentions), καθώς και την πρώτη θέση στο Comic Oral Interpretation of Literature! Στη 1η θέση της συνολικής κατάταξης ήταν το Pierce College, και στην 3η το American Community Schools.

Παράλληλα, στο τουρνουά debate η πρώτη ομάδα του ΗΑΕF έφτασε στους ημιτελικούς (semi-finals), και μέλος της ομάδας κέρδισε το Best Speaker Award στο debate, συγκεντρώνοντας την υψηλότερη ατομική βαθμολογία μεταξύ περίπου 150 ομιλητών

Την Πέμπτη, 4 Απριλίου, 2019 οι Seniors που συμμετείχαν στην αποστολή του Σχολείου στον διαγωνισμό, επισκέφτηκαν τον Διευθυντή/President Richard Jackson για να του παραδώσουν το βραβείο 2ης θέσης στην συνολική κατάταξη, που απονεμήθηκε στο Σχολείο μας. Tους μαθητές συνόδευαν οι προπονητές τους κ. Καλλίνα Μπασλή, κ. Β. Τσιπόπουλος, κ. Θ. Ντουνιάς, και η Διασχολική Προισταμένη Αγγλικών κ. Μ. Βέργου.

Οι μαθητές που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό (ανά κατηγορία) είναι:

Original Oratory:

• Λέων Μελάς (ΙΒ2) - Finalist
  • Αθηνά Λορεντζιάδη (ΙΒ1) - Finalist
  • Αθηνά Αβραντίνη (ΙΒ2) - Honorable Mention
  • Ιωάννα Ζερβάκη (ΙΒ1) - Honorable Mention

Oral Interpretation of Literature - Comic

• Βασίλης Κουμπάρος (Γ' Λυκείου - ΚΑ) – Finalist και  First Among Equals

Duet Acting -Dramatic

• Κωσταντίνα Αγγουρά (ΙΒ2) & Λέων Μελάς (ΙΒ2) - Finalists
  • Νεφέλη Αγγελάκη (ΙΒ2) & Φαίδρα Αγγελάκη (ΙΒ2) - Finalists
  • Μαριάννα Φιλάρετου (ΙΒ1) & Γιώργος Στουραΐτης(ΙΒ 1) - Honorable Mention

Impromptu Speaking:

• Ιωάννα Ζερβάκη (IB1) - Honorable Mention

Group Discussion:

• Φίλιππος Πάτσης (Α’ Λυκείου - ΚΑ) – Finalist
  • Στέλλα Στενού (Γ’ Γυμνασίου - ΚΑ) – Finalist

Debate:

• Γιώργος Αραβώσης (Γ’ Λυκείου - ΚΑ) - Best Speaker Award
  • Ιωάννα Ζερβάκη (ΙΒ1) - 3rd best speaker
  • Αριάνα Λιναρά (ΙΒ2) - 6th best speaker
  • Γιώργος Αραβώσης (ΓΛυκείου - ΚΑ), Νάντια Δουρίδα (ΙΒ1), Ιωάννα Ζερβάκη (ΙΒ1), Αριάνα Λιναρά (ΙΒ2), Αθηνά Λορεντζιάδη (ΙΒ1) - Semi-finalists

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας!

Την ομάδα προετοίμασαν οι παρακάτω καθηγητές και προπονητές:

- Oral Interpretation: Μίνα Βόγια

- Duet Acting: Δάφνη Ρεμούνδου

- Impromptu Speaking: Βαγιάννα Φωτακίδου

- Group Discussion: Ελένη Γκολέμη & Χριστίνα Μαρτίδου

- Original Oratory: Βασίλης Τσιπόπουλος & Καλλίνα Μπασλή

- Debate: Βασίλης Τσιπόπουλος, Ανδρέας Ποίχος, Καλλίνα Μπασλή

Εξαιρετικά σημαντική στην προετοιμασία των μαθητών σε όλα τα events ήταν η βοήθεια και καθοδήγηση της κυρίας Μαρίας Βέργου και της κυρίας Heather Quirk, καθώς και του Θοδωρή Ντουνιά και των Fulbright Fellows.