Ομιλία με θέμα «Εφηβεία και εξάρτηση από ουσίες»

Μαϊ 9, 2018
Τη Δευτέρα, 7 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε ομιλία στο Θέατρο του Κολλεγίου με θέμα: «Εφηβεία και εξάρτηση από ουσίες.

Τη Δευτέρα, 7 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε ομιλία στο Θέατρο του Κολλεγίου με θέμα: «Εφηβεία και εξάρτηση από ουσίες. Ο ρόλος της οικογένειας ως προδιαθεσικός, αλλά και αποτρεπτικός παράγοντας της εξάρτησης».Ομιλητής ήταν ο Δρ Δημήτρης Πετριλής, Κλινικός Ψυχολόγος – Ψυχοθεραπευτής και Επιστημονικός Υπεύθυνος της Μονάδας Εφήβων – Νέων «ΑΤΡΑΠΟΣ» του ΟΚΑΝΑ.Κύριος στόχος της ομιλίας ήταν ο προσδιορισμός των οικογενειακών παραγόντων που καθιστούν τον έφηβο πιο ευάλωτο στη χρήση ουσιών, καθώς και η ευαισθητοποίηση των γονέων στο ζήτημα αυτό. Την εκδήλωση διοργάνωσαν οι Διευθύνσεις και το Ψυχοπαιδαγωγικό Τμήμα των Σχολείων του Ε.Ε.Ι., σε συνεργασία με τους Συλλόγους Γονέων των σχολικών μονάδων.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε ολόκληρη την ομιλία στο βίντεο που ακολουθεί: