Διάκριση μαθητών του ΕΕΙ στο Eurasian Schools Debating Championship 2018

Ιαν 29, 2018
Η ετήσια διεθνής μαθητική διοργάνωση Eurasian Schools Debating Championship 2018 πραγματοποιήθηκε στο Robert College της Κωνσταντινούπολης από τις 21 έως τις 26 Ιανουαρίου 2018 με τη συμμετοχή εκατό ομιλητών από δεκαπέντε χώρες.

Τέσσερεις μαθητές του Κολλεγίου, μέλη του Ομίλου Forensics του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος, συμμετείχαν στη διοργάνωση ως μέλη της Ελληνικής αποστολής. Η Σίλια Γαζέπη (ΙΒ2) και ο Γιώργος Φιλιππόπουλος (IB2) – μέλη της εθνικής ομάδας debate - προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό του διαγωνισμού και κατατάχθηκαν μεταξύ των 20 πρώτων ομιλητών, διάκριση εξαιρετικά σημαντική για το Σχολείο και το Ελληνικό μαθητικό debate.

Ο Γιάννης Τυροβολάς (IB2) προκρίθηκε στους προημιτελικούς του διαγωνισμού, και η Ιωάννα Ζερβάκη (Α’ Λυκείου, ΚΑ) διακρίθηκε επίσης με υψηλή κατάταξη τόσο σε ομαδικό όσο και ατομικό επίπεδο.