Κολλεγιάδα Τεχνολογίας και Εκπαίδευσης

Οκτ 31, 2017
Τη Δευτέρα, 23 Οκτωβρίου 2017, στο Θέατρο του Κολλεγίου, πραγματοποιήθηκε μια εξαιρετικού ενδιαφέροντος εκδήλωση με τίτλο «Κολλεγιάδα Τεχνολογίας και Εκπαίδευσης», την οποία συνδιοργάνωσαν το Κολλέγιο Αθηνών και το Κολλέγιο Ψυχικού.

Χαιρετισμό απηύθυναν ο νεοεκλεγείς Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Νίκος Τσαβλίρης και ο Διευθυντής/President του Κολλεγίου Richard Jackson.

Συντονιστής της Κολλεγιάδας Τεχνολογίας και Εκπαίδευσης ήταν ο Εμμανουήλ Κ. Κονδύλης, Καθηγητής Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πειραιώς, μέλος του ΕΕΙ.

Ομιλητές ήταν οι απόφοιτοι του Κολλεγίου:

• Κλεάνθης Νικολαΐδης ΄65, PhD Yale Χημείας, τ. Καθηγητής του Πολυτεχνείου και Διευθυντής Ινστιτούτου του Ιδρύματος Ερευνών, με θέμα: «Τεχνολογία, οι κοινωνικές επιπτώσεις της, και η περίπτωση της Ελλάδας».
  • Ντίνος Αρκουμάνης ΄66, τ. Καθηγητής Μηχανολογίας στο Imperial College, Αντιπρύτανης στο City University of London, με θέμα: «Ο ρόλος της τεχνολογίας στην εκπαίδευση».
  • Νίκη Κεραμέως ΄98, Δικηγόρος στην Αθήνα και στη Νέα Υόρκη, με μεταπτυχιακά στη Σορβόνη και στο Harvard Law School, Βουλευτής Επικρατείας και Τομεάρχης Παιδείας της Ν.Δ., με θέμα: «Μέσα κοινωνικής δικτύωσης και εκπαίδευση».

Ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση και αναπτύχθηκε γόνιμος προβληματισμός.

Αξίζει να υπογραμμισθεί η από όλους επαινεθείσα άρτια οργάνωση της εκδήλωσης με τρεις εικοσάλεπτες και συντονισμένες εισηγήσεις, χωρίς επικαλύψεις, με ξεκάθαρη ροή θεματολογίας (από το γενικότερο στο ειδικότερο), που άφησε μία ολόκληρη ώρα για συζήτηση με το ακροατήριο.

Η ιδέα της επέκτασης του θεσμού «Κολλεγιάδα» και σε άλλους τομείς –πέραν της από ετών καθιερωμένης Κολλεγιάδας του Αθλητισμού–  ήταν του τέως Προέδρου του Δ.Σ. Αλέξανδρου Κ. Σαμαρά.