Επιτυχίες των μαθητών μας στα Πανεπιστήμια της Ελλάδας και του εξωτερικού

Σεπ 7, 2018
Μεγάλη επιτυχία σημείωσαν και φέτος οι μαθητές του Κολλεγίου στις εισαγωγικές εξετάσεις για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Από τους 385 μαθητές που αποφοίτησαν το 2018 από την Γ’ Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού και από το Πρόγραμμα ΙΒ, οι 182 διεκδίκησαν την εισαγωγή τους μέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων σε πανεπιστημιακά ιδρύματα της χώρας μας. Από αυτούς το 97% πέτυχε την εισαγωγή του στην ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση, και πιο συγκεκριμένα το 93% σε Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και το 4% σε Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα. Τα αντίστοιχα πανελλαδικά ποσοστά εισαγωγής ήταν 56% για τα ΑΕΙ και 22% για τα ΤΕΙ.

Από το σύνολο των αποφοίτων 2018, το 58% έγινε δεκτό σε πανεπιστημιακά ιδρύματα των ΗΠΑ, του Καναδά, της Βρετανίας και άλλων ευρωπαϊκών χωρών είτε μέσω του Προγράμματος International Baccalaureate είτε μέσω του Γενικού Λυκείου. Το 32% των αποφοίτων των Γενικών Λυκείων και το 99% των αποφοίτων του ΙΒ πέτυχε την εισαγωγή του σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού, μεγάλος αριθμός των οποίων, κατατάσσεται στα κορυφαία Πανεπιστήμια του κόσμου.

Οι επιτυχίες των αποφοίτων 2018 του Κολλεγίου είναι αποτέλεσμα των προσπαθειών που καταβάλλουν οι καθηγητές και οι μαθητές μας και οφείλονται στην πολύπλευρη εκπαίδευση που παρέχεται μέσα από τα προγράμματα και τις δραστηριότητες του Σχολείου μας στο Δημοτικό, το Γυμνάσιο και το Λύκειο. Συγχαρητήρια σε όλους!