Τα Nέα μας

Συμμετοχή της Ομάδας Unesco του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού στο 4ο Παγκόσμιο Συμπόσιο Πολιτιστικής Κληρονομιάς για Νέους

Μαϊ 10, 2023

Η αντιπροσωπευτική Ομάδα Unesco του Γυμνασίου  Κολλεγίου Ψυχικού συμμετείχε με επιτυχία στις εργασίες του 4ου Παγκοσμίου Συμποσίου Πολιτιστικής Κληρονομιάς για Νέους με τίτλο  «Raising Awareness in a digital age» με στόχο τη διάδοση της Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς μέσω των διαθέσιμων ψηφιακών εργαλείων. Το Συμπόσιο πραγματοποιήθηκε από τις 26  έως και τις 30 Απριλίου 2023 και συμμετείχαν μαθητές από δεκατρείς χώρες, όπως είναι οι Η.Π.Α. (που ήταν η τιμώμενη χώρα) η Ανδόρα, ο Αγ. Μαρτίνος, η Δανία, η Ιταλία, ο Καναδάς, η Κροατία, η Κύπρος, η Λετονία, η Σλοβενία και η Τουρκία.

Η τελετή έναρξης έλαβε χώρα στο Θέατρο  του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος Pierce και οι εργασίες του Συμποσίου πραγματοποιήθηκαν στις εγκαταστάσεις της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας στην Ολυμπία. Οι εργασίες του Συμποσίου περιλάμβαναν παρουσιάσεις, ψηφιακές εκθέσεις και workshops με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε θέματα που άπτονται του Πολιτισμού, της Δημοκρατίας, της Ελευθερίας και της αποδοχής της Διαφορετικότητας. Οι μαθητές ανέλαβαν να παρουσιάσουν την πολιτιστική κληρονομιά της Κούβας και συμμετείχαν σε όλες τις δραστηριότητες που έλαβαν χώρα. Το Συμπόσιο έληξε με περιήγηση των μαθητών στον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας, στο Αρχαιολογικό Μουσείο και στο χωριό της Ολυμπίας.