4 ½   φίλοι και το αίνιγμα στο σπίτι του επιστάτη

4 ½ φίλοι και το αίνιγμα στο σπίτι του επιστάτη

Joachim, Friedrich. 4 ½  φίλοι και το αίνιγμα στο σπίτι του επιστάτη. Αθήνα: Μίνωας, 2019

Οι 4 ½  φίλοι απαρτίζονται από τρία αγόρια, ένα κορίτσι και έναν σκύλο. Ο Κάλε, ο ιδρυτής και αρχηγός του γραφείου ντεντέκτιβ «Κάλε και Σία», τα δίδυμα αδέλφια Στεέφι και Κάρστεν, ο Φρίντελ και ο σκύλος τους, ο Πεντάμορφος, μπλέκουν σε διάφορες περιπέτειες στην προσπάθεια τους να λύσουν μυστήρια και παράξενες υποθέσεις.

Από τότε που ήρθε στο σχολείο ο καινούριος επιστάτης, ο κύριος Πέντελ, συμβαίνουν αλλόκοτα πράγματα: Αντικείμενα εξαφανίζονται και ακούγονται κραυγές που σου παγώνουν το αίμα. Κρύβει κάποιον ο επιστάτης; Ή μήπως κινδυνεύει η κυρία Σούλτε - Στράτμαν, η αγαπημένη καθηγήτρια του Φρίντελ; Ένα μυστήριο και μια παράξενη υπόθεση που μόνο η παρέα των 41/2 φίλων μπορεί να λύσει.

[Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου]

Ημερομηνία Καταχώρησης: 5 Μαρτίου 2019