Συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας για τους πλημμυροπαθείς συνανθρώπους μας στη Θεσσαλία

Σεπ 12, 2023

Το Κολλέγιο Αθηνών σύσσωμο συμμετέχει στη συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας για τους πλημμυροπαθείς συνανθρώπους μας στη Θεσσαλία, που επλήγησαν από τα ακραία καιρικά φαινόμενα τις προηγούμενες ημέρες.

Tα σχολεία του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος, oι Μαθητικές Κοινότητες Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων, το Νηπιαγωγείο, όλοι οι εργαζόμενοι του ΕΕΙ, οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων, οι ομάδες εθελοντών Fund Drive και ο Σύλλογος Αποφοίτων Κολλεγίου Αθηνών-Κολλεγίου Ψυχικού συνδράμουμε έμπρακτα στην ανακούφιση των πληγέντων με τη συγκέντρωση ειδών που υποδεικνύονται από την Περιφέρεια Αττικής.

Η δράση αυτή, που συντονίζεται από τη Διεύθυνση Κοινωνικής Πρόνοιας και Διαφορετικότητας, σε συνεργασία με τις Μαθητικές Κοινότητες των σχολικών μονάδων, αποτελεί το πρώτο βήμα ανταπόκρισης στις επείγουσες ανάγκες των δοκιμαζόμενων συμπολιτών μας. Θα ακολουθήσουν και άλλες ενέργειες, που θα πραγματοποιηθούν με πρωτοβουλία των Μαθητικών Κοινοτήτων.

Τα χρονικά περιθώρια είναι πολύ πιεστικά και η ανθρωπιστική βοήθεια θα πρέπει να συγκεντρωθεί μέχρι την Παρασκευή, 15 Σεπτεμβρίου 2023.

Η συλλογή των ειδών θα γίνεται ως εξής:

• Οι μαθητές/μαθήτριες σε χώρους που θα υποδείξουν οι Διευθύνσεις των σχολικών μονάδων.
  • Οι γονείς, εργαζόμενοι, απόφοιτοι και εθελοντές στις πύλες του Κολλεγίου σε Ψυχικό και Κάντζα

Αναλυτική λίστα των ειδών ανθρωπιστικής βοήθειας:

• Εμφιαλωμένα νερά
  • Χυμοί (Μακράς Διάρκειας)
  • Σκηνές
  • Ξηρά τροφή (φρυγανιές, έτοιμα σνακ, μπισκότα) (Μακράς Διάρκειας)
  • Απορρυπαντικά γενικής χρήσης
  • Είδη προσωπικής υγιεινής (σαπούνια, αφρόλουτρα, κρεμοσάπουνα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες)
  • Βρεφικά γάλατα, βρεφικές τροφές (Μακράς Διάρκειας)
  • Πάνες

Η ανθρωπιστική βοήθεια που θα συγκεντρώσουμε θα παραδοθεί σε σημείο που έχει υποδείξει η Περιφερειακή Ενότητα Αττικής.