Τα Νέα μας

Πρόκριση μαθητών στο International Finals Day του διαγωνισμού International Competition for Young Debaters 2024

Φεβ 15, 2024

Στο International Finals Day του διαγωνισμού International Competition for Young Debaters 2024 επιλέχθηκε για να εκπροσωπήσει την Ελλάδα και το Panhellenic Forensics Association η ομάδα του Σχολείου μας. Το International Finals Day θα διοργανωθεί φέτος από το Oxford Union τον Απρίλιο.

Ο διαγωνισμός International Competition for Young Debaters αφορά μαθητές έως 15 ετών και ο ελληνικός προκριματικός διαγωνισμός διοργανώθηκε στα Εκπαιδευτήρια Ι.Μ.Παναγιωτόπουλου το Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου, με συμμετοχή 48 ομάδων. Το Σχολείο μας εκπροσώπησαν 7 ομάδες.

Συγχαρητήρια στους παρακάτω μαθητές του Σχολείου που προκρίθηκαν για να διαγωνιστούν στο International Finals Day:

• Έλενα Δικαίου-Ευαγγελάτου (γ’ Γυμνασίου, ΚΨ)
  • Ελισσάβετ Τσόλη (Α’ Λυκείου, ΚΑ)

Συγχαρητήρια επίσης και στις παρακάτω ομάδες μας που προκρίθηκαν στους ημιτελικούς της ελληνικής διοργάνωσης:

• Δημήτρης Αναγνωσταράς (γ’ Γυμνασίου, ΚΨ) και Εμμέλια Καμαρινού (γ’ Γυμνασίου, ΚΑ)
  • Σπύρος Ρούπας-Πανταλέων (γ’ Γυμνασίου, ΚΑ) και Κωνσταντίνος Τσιρίκος (γ’ Γυμνασίου, ΚΨ)

Στην ατομική κατάταξη των ομιλητών διακρίθηκαν επίσης οι παρακάτω μαθητές που κατατάχθηκαν μεταξύ των 10 πρώτων θέσεων στο διαγωνισμό:

• 2η θέση: Δανάη Τατσοπούλου (Α’ Λυκείου, ΚΑ)
  • 6η θέση: Δημήτρης Αναγνωσταράς, Μαρία Πετρόλια (Α’ Λυκείου, ΚΑ), Σπύρος Ρούπας-Πανταλέων, και Ελισσάβετ Τσόλη

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές, και καλή επιτυχία στις μαθήτριες μας που θα εκπροσωπήσουν το Σχολείο και την ελληνική συμμετοχή στον διεθνή τελικό!