Τα Νέα μας

Συμμετοχή των Λυκείων Κολλεγίου Αθηνών - Κολλεγίου Ψυχικού στο 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο

Δεκ 11, 2023

Τα Λύκεια Κολλεγίου Αθηνών - Κολλεγίου Ψυχικού επισκέφθηκαν τη Ρώμη κατά το τετραήμερο 26-29 Νοεμβρίου 2023 στο πλαίσιο της συμμετοχής του Σχολείου μας στο 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο, το οποίο διοργανώθηκε από το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού με θέμα: «Αθήνα-Ρώμη: Ένα μακραίωνο ταξίδι (509 π.Χ. – Σήμερα), Ιστορία, Πολιτισμός, Κοινωνικοί και Πολιτικοί δεσμοί, Δημοκρατία».

Tο πρόγραμμα του 8ου Ευρωπαϊκού Μαθητικού Συνεδρίου περιελάμβανε εισηγήσεις, δρώμενα και εικαστικές συνθέσεις, προσφέροντας στους μαθητές τη δυνατότητα της δημιουργικής έκφρασης, της ανταλλαγής απόψεων, του διαλόγου και της διαμόρφωσης ενός δικτύου διαρκούς επικοινωνίας και προβληματισμού. Στόχος του Συνεδρίου ήταν να αναδειχθούν πτυχές των σπουδαίων αυτών πολιτισμών, του ελληνικού και του ρωμαϊκού, που αποτελούν τη βάση του ευρωπαϊκού πολιτισμού.

Το θέμα της εισήγησης του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών ήταν « ο Νεοκλασικισμός στις εικαστικές τέχνες και την αρχιτεκτονική», ενώ του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού ήταν «Η καθημερινή ζωή στην Αθήνα του Περικλή».

Στην αποστολή των δυο Λυκείων συμμετείχαν οι ακόλουθοι μαθητές:

Λύκειο Κ.Α. : Βασιλάκος Β., Θωμάς Μ., Καννέλος Π., Καράμπελας Κ., Κονιδάρη Θ., Κουντούρης Ο., Μίχας Ν., Μπούρα Φ., Παπαγιαννάκης Κ., Παπαδημητρίου Π., Παπαζαχαρόπουλος-Παλαιολόγος Κ., Ρέβελας Ε., Τατσοπούλου Δ., Τζινιέρη Α., Τσαϊτουρίδης Μ.

Λύκειο Κ.Ψ. : Γιατζόγλου Κ. - Ζ. , Γλυκός Σ., Δαμπασίνα Μ., Δήμτσα Ε.- Ά., Δουρίδα Π., Θεοχάρη Ε., Κυριακόπουλος Ν., Λουκόπουλος Μ., Πασχάλη Λ.– Μ. , Πασχάλης Χ., Ρηγάκη Μ., Ταχματζόπουλος Π., Τρυφωνοπούλου Α., Τσιλίκα Α., Χατζηγιάννη Ζ.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Τσιλιγιάννη Ι., Διαμαντίδης Π.(Κ.Α.), Τζανακάκης Ν., Μητσέας Β. (Κ.Ψ.).