logo_centennial 14

Σε λιγότερο από έναν χρόνο το Κολλέγιο Αθηνών θα γιορτάσει έναν αιώνα λαμπρής ιστορίας και προσφοράς στην εκπαίδευση και στην κοινωνία (1925-2025).

Επί έναν αιώνα, το Σχολείο μας παρέχει εκπαίδευση υψηλού επιπέδου και παραμένει σταθερό στις αρχές και τις αξίες του, όπως αυτές διατυπώθηκαν από τους ιδρυτές του, με πρωτεργάτες τον Εμμανουήλ Μπενάκη και τον Στέφανο Δέλτα.

Καλούμε όλα τα μέλη της Κολλεγιακής οικογένειας να γιορτάσουμε μαζί αυτή τη σημαντική επέτειο του Σχολείου μας, να εμπνευστούμε από την ιστορία του και να οραματιστούμε τα επόμενα 100 χρόνια του Κολλεγίου.

Στο πλαίσιο της Εκατονταετηρίδας προγραμματίζονται εκδηλώσεις και δράσεις που θα αναδείξουν τα επιτεύγματα της μακρόχρονης πορείας του Σχολείου μας, καθώς και τους πρωτοποριακούς θεσμούς που έχουν διαμορφώσει την ξεχωριστή προσωπικότητά του.

Μια από τις κεντρικές εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν είναι η «Επετειακή Έκθεση για τα 100 χρόνια ιστορίας του Κολλεγίου Αθηνών», η οποία θα φιλοξενηθεί στο φουαγιέ του Θεάτρου του Κολλεγίου στο Ψυχικό, από τον Φεβρουάριο έως τον Ιούνιο 2025. Η Έκθεση θα παρουσιάσει τις κύριες πτυχές της εκατοντάχρονης πορείας του Σχολείου και θα συμπεριλάβει αρχειακό υλικό, ιστορικά τεκμήρια και memorabilia.

Επετειακή Έκθεση

Η συμμετοχή σας είναι απαραίτητη για να ζωντανέψουμε μαζί την ιστορία του Σχολείου μας!

Σας προσκαλούμε:

• Να αναζητήσετε στα συρτάρια και στις βιβλιοθήκες σας σχολικά αντικείμενα, βιβλία που διδάσκονταν ειδικά στο Κολλέγιο, σημειώσεις, ελέγχους προόδου ή δικαιολογητικά απουσιών, τετράδια, καλλιτεχνικά έργα και κατασκευές, δημιουργίες από τις Ελεύθερες Δράσεις, αφίσες, επιστολές, αναμνηστικά από εκδρομές, από ταξίδια, εκδηλώσεις και άλλα δρώμενα της σχολικής ζωής κυρίως του 20ου αιώνα.
  • Να αναρτήσετε στην παρακάτω φόρμα επικοινωνίας, φωτογραφίες των προτεινόμενων εκθεμάτων το αργότερο έως τη Δευτέρα, 13 Μαΐου 2024 συμπληρώνοντας για το κάθε έκθεμα χρονολογία, περιγραφή και διαστάσεις.
  • Να καταθέσετε ιστορίες, αναμνήσεις, στιγμές που σας έμειναν αξέχαστες από τα σχολικά σας χρόνια.
  • Να υποβάλετε σκέψεις, ιδέες ή προτάσεις σχετικά με το περιεχόμενο της Έκθεσης.

Η συνεισφορά σας θα είναι πολύτιμη και καθοριστική για την επιτυχία της Έκθεσης.

Φόρμα Επικοινωνίας