Saturday's Classical Concert I
ΣΑΒ
ΩΡΑ: 07:00 ΜΜ - 08:30 ΜΜ

Saturday's Classical Concert I

Το Σάββατο, 21 Οκτωβρίου στις 7 μ.μ. στο Θέατρο Χωρέμη θα πραγματοποιηθεί η πρώτη συναυλία της σειράς "Saturday's Classical Concert - Students and teachers on stage" για το σχολικό έτος 2023-2024. Συμμετέχει η μαθήτρια Γυμνασίου Νικολία Γαρουφαλίδου, η σολίστ - καθηγήτρια πιάνου Δήμητρα Μαντζουράτου, ο καθηγητής του Ωδείου του Κολλεγίου Νίκος Μπαλογιάννης και ο Διασχολικός Προϊστάμενος του Τμήματος Μουσικής Στέφανος Τσοκάκης.

Εισαγωγικά σχόλια και μουσικολογική ανάλυση των έργων θα κάνει ο καθηγητής Μουσικής Μιχάλης Εμπέογλου '83, υπογραμμίζοντας τον εκπαιδευτικό και παιδαγωγικό χαρακτήρα των συναυλιών.

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Η εκδήλωση στηρίζει το Πρόγραμμα Υποτροφιών του Κολλεγίου.

Συμμετέχετε με τη δωρεά σας www.athenscollege.edu.gr/give/givenow

Πρόγραμμα:

W.A. Mozart                              Piano Sonata no1, KV 279, I. Allegro

W.A. Mozart                              Piano Sonata no9, KV 310, I. Allegro

Πιάνο: Στέφανος Τσοκάκης

F. Mendelssohn                        Violin Concerto in E minor op. 64, 3rd movement

Ernest Bloch                             Nigun from Baal Shem

Βιολί: Νικολία Γαρουφαλίδου

Πιάνο: Δήμητρα Μαντζουράτου

Carlo Domeniconi (1947)      "Koyunbaba" (suit op. 19, 1985)

Moderato - Mosso - Cantabile - Presto

Agustin Barrios (1885 - 1944) Una limosna por el amor de Dios