Παρουσίαση εκπαιδευτικού προγράμματος του Εβραϊκού Μουσείου για την Διεθνή Ημέρα Μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος

Μαρ 29, 2024
Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024, η υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδας, Οριέττα Τρέβεζα, και η Ιστορικός - Ερευνήτρια, Ελένη Κούκη πραγματοποίησαν στο θέατρο του σχολείου μας εκπαιδευτικό πρόγραμμα με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ολοκαυτώματος. Το πρόγραμμα στο οποίο πήραν μέρος όλοι οι μαθητές της 6ης τάξης, περιλάμβανε προβολή χρονολογίου του πολέμου με φωτογραφίες και προβολή της ταινίας: «Το Ημερολόγιο». Ακολούθησε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων και ιδεών με τους μαθητές.