Παρουσίαση του βιβλίου με τίτλο "Οι Ακροβάτες" του Κώστα Θεοχάρη

Νοε 20, 2023

«Η ώρα των ακροβατών ξεκινά. Με μουσική ξεχύνονται στη σκηνή. Πετούν στον αέρα τα σχήματα, σηκώνουν ο ένας τον άλλο ψηλά, κάνουν νούμερο με τα στεφάνια και με τα πιάτα που ισορροπούν πάνω σε λεπτά ραβδιά. Φυσάνε φωτιά, ισορροπούν πάνω στο τεντωμένο σχοινί και σε μπάλες, χορεύουν και ακροβατούν μέσα στα στεφάνια, κάνουν επικίνδυνα ενάερια ακροβατικά»….

Τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2023, ο συγγραφέας και εικονογράφος Κώστας Θεοχάρης ταξίδεψε τους μαθητές στο χώρο της κίνησης των συναισθημάτων και των αξιών της ζωής. Με οδηγό  τους μικρούς και στιβαρούς ακροβάτες και χρησιμοποιώντας απλά και  ομοιοκατάληκτα τετράστιχα, μίλησε στους μαθητές για σπουδαίες έννοιες όπως την αποδοχή, τη συνεργασία, τη διαφορετικότητα, τη θέληση την προσπάθεια. Η ζωή, είναι στην κάθε της στιγμή μια διαδρομή με εμπόδια, δυσκολίες, πόνο και κόπο, αλλά ταυτόχρονα έχει μουσική χορό, ικανοποίηση, επίτευξη στόχων. Είναι μια διαδρομή γεμάτη χρώματα και αρώματα. Ας την απολαύσουμε….