Πολιτιστικό πρόγραμμα με τη Μαρία Ρουσάκη και το βιβλίο της «Μια φλόγα στο σκοτάδι. Η συγκλονιστική ιστορία της Έλεν Κέλερ»

Νοε 6, 2023

Τη Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023, η συγγραφέας Μαρία Ρουσάκη παρουσίασε σε όλους τους μαθητές της 4ης τάξης το βιβλίο της με τίτλο «Μια φλόγα στο σκοτάδι. Η συγκλονιστική ιστορία της Έλεν Κέλερ».

Με την ολοκλήρωση της πρώτης ενότητας του προγράμματος PYP οι μαθητές, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορία ενός κοριτσιού που παρ’ ότι είχε χάσει κάθε επαφή με τον κόσμο από βρέφος σχεδόν, με τη βοήθεια της δασκάλας της βγήκε από το σκοτάδι μέσα στο οποίο ζούσε, μορφώθηκε, ταξίδεψε και έγινε σύμβολο ελπίδας και δύναμης για γενιές ολόκληρες.

Η συγγραφέας αφηγήθηκε με γλαφυρό τρόπο την πραγματική ιστορία της Έλεν Κέλερ. Τόνισε αρετές όπως την απόλυτη επιμονή, την υπομονή, τη συνέπεια αλλά και τη θέληση. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να θέσουν πολλά ερωτήματα σχετικά με την ζωή της Έλεν Κέλερ αλλά και για το κίνητρο της συγγραφέως να γράψει για αυτήν την ιδιαίτερη προσωπικότητα.