Ο προϊστορικός ζωγράφος (κι ένα τερατάκι)

Καλωσήρθατε στην προϊστορική εποχή, σε έναν κόσμο συναρπαστικό, γεμάτο σαρκοφάγους μαχαιρόδοντες, άγριους ρινόκερους, ύπουλους και μοχθηρούς λύκους, και πολλούς ακόμη κινδύνους και παγίδες.
Συγγραφέας : Πάνος Τσερόλας
Εκδοση : Κέδρος
Τάξη : 3η-4η

Καλωσήρθατε στην προϊστορική εποχή, σε ένανκόσμο συναρπαστικό, γεμάτο σαρκοφάγους μαχαιρόδοντες, άγριουςρινόκερους, ύπουλους και μοχθηρούς λύκους, και πολλούς ακόμη κινδύνουςκαι παγίδες.Θα μας ξεναγήσει μια πεισματάρα παλαιοντολόγος, μια ντετέκτιβαπολιθωμάτων, η Ιωάννα. Μαζί της θα ταξιδέψουμε στο χρόνο και θασυναντήσουμε ένα προϊστορικό αγόρι που σίγουρα ξέρει πολλά μυστικά: τονΓκρουντ.Ο Γκρουντ είναι συνεχώς πολύ απασχολημένος: πιάνει φιλίες με τα πιοάγρια πλάσματα, τα βάζει με πεινασμένους λύκους και ταξιδεύει σε όλη τηνπροϊστορική Ελλάδα ζωγραφίζοντας με τα αυτοσχέδια σύνεργα ζωγραφικήςτου.Ας ελπίσουμε ότι κάπου, κάπως, μας έχει αφήσει κάποιο στοιχείο για να λύσουμε τα μυστήρια της προϊστορικής ζωής.Ίσως ακόμη και για να ανακαλύψουμε το μυστικό της προϊστορικής ευτυχίας.

Ο προϊστορικός ζωγράφος (και ένα τερατάκι)Συγγραφέας: Πάνος ΤσερόλαςΕκδότης: ΚέδροςΧρονολογία έκδοσης: 2014Σελίδες: 157

Για μαθητές 3ης & 4ης τάξης

[ημερομηνία καταχώρησης: 20/10/15]