Νικολέτα Κανελλή

Διευθύντρια

Η Νικολέτα Κανελλή είναι κάτοχος πτυχίου Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας (ΒΑ in English Language and Literature) από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και μεταπτυχιακού τίτλου στις Σπουδές Αναγέννησης (ΜΑ in Renaissance Studies) από το Birkbeck College, University of London.  Έχει διδάξει στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (1995 -2001) και από το 2001 διδάσκει στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Κολλέγιο Ψυχικού). Στο πλαίσιο των καθηκόντων της, υπήρξε Συντονίστρια του Αγγλικού Τμήματος (2006-2016), Προϊσταμένη του Αγγλικού Τμήματος (2016-2017) και Υποδιευθύντρια του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού (2017-2020). Από το 2019 έως το 2021 υπήρξε Συντονίστρια του Middle Years Programme του International Baccalaureate και από τον Σεπτέμβριο του 2020 έχει αναλάβει Διευθύντρια του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού. Μιλά Αγγλικά, Γαλλικά και Ισπανικά. Ασχολείται με το θέατρο, τη φωτογραφία και έχει ολοκληρώσει μουσικές σπουδές στο πιάνο. Είναι μητέρα δύο αγοριών.