Μαρία-Λίζα Φαρμακίδη '91

Μέλος

Η Μαρία-Λίζα Φαρμακιδη αποφοίτησε από το Κολλέγιο Αθηνών το 1991. Έλαβε τα πτυχία ΒΑ στην Ιστορία από το University of California/Berkeley, με διάκριση Magna Cum Laude και Phi Beta Kappa και MBA στα Χρηματοοικονομικά από το Wharton School. Είναι εκτελεστική Διευθύντρια του Τμήματος Κεφαλαιαγοράς (Debt Capital Markets Division) της Standard Chartered Bank στη Νέα Υόρκη. Είναι υπεύθυνη για την κάλυψη εταιρειών της Βόρειας Αμερικής σε διάφορους τομείς με έμφαση στις παγκόσμιες χρηματοδοτικές λύσεις. Προηγουμένως, κατείχε διάφορες θέσεις στις JPMorgan, Morgan Stanley, BlackRock, PIMCO και Deutsche Bank.

Είναι σύμβουλος φοιτητών στην Τεχνολογία Επιχειρηματικότητας στο City College της Νέας Υόρκης και συμμετέχει τακτικά ως κριτής σε διαγωνισμούς επιχειρηματικότητας που διεξάγονται από το Enterprise Forum European Chapters του ΜΙΤ. Σήμερα εκπαιδεύεται για να γίνει Καθηγήτρια στο Whitney Museum of American Art.