Δημήτριος Γόντικας '74

Μέλος
Ο Δημήτριος Γόντικας αποφοίτησε από το Κολλέγιο Αθηνών το 1974. Eίναι Διευθυντής του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών Seeger του Πανεπιστημίου Princeton (Seeger Center for Hellenic Studies at Princeton University) και καθηγητής στο Τμήμα Ανθρωπιστικών και Ελληνικών Σπουδών (Council of the Humanities and Hellenic Studies Department). Είναι συνιδρυτής του Princeton Club of Greece και έχει στην ευθύνη του τις σχέσεις των αποφοίτων με το κέντρο Seeger. Είναι ένας από τους συγγραφείς του Greek Today: A Course In Modern Greek Language and Culture, το οποίο υποστηρίχθηκε από το Ivy League Language Consortium. Η Ακαδημία Αθηνών τον έχει τιμήσει για τη μακρόχρονη συνεισφορά του στις Ελληνικές Σπουδές και τα Ελληνικά Γράμματα.