Κολλεγιάδα Junior 2014

Ιουν 1, 2014

Την Κυριακή, 1η Ιουνίου, πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία για πρώτη φορά φέτος η Κολλεγιάδα Junior, μια αθλητική-ψυχαγωγική γιορτή για τους μαθητές και μαθήτριες των Δημοτικών Σχολείων του Κολλεγίου, στις εγκαταστάσεις του Campus της Κάντζας.  Οι μικροί μαθητές - μαθήτριες της 1ης και 2ας Δημοτικού συμμετείχαν σε ψυχαγωγικές δραστηριότητες στο δάσος με παιχνίδια προσανατολισμού και ισορροπίας.  Οι μαθητές - μαθήτριες της 3ης έως και 6ης Δημοτικού συμμετείχαν σε αγώνες ποδοσφαίρου, μπάσκετ, βόλεϊ, χάντμπολ, πινγκ-πονγκ, υδατοσφαίρισης με μοναδικό στόχο την ψυχαγωγία και την άθληση, χωρίς νικητές και ηττημένους.

Η Κολλεγιάδα junior ολοκληρώθηκε με μια προσομοίωση παραδοσιακής λαμπαδηδρομίας: μια σκυταλοδρομία, με σκυτάλη τη δάδα-φλόγα σύμβολο.  Κάθε παιδί έγινε «δέκτης» και «πομπός» του μηνύματος, του πνεύματος του Ολυμπισμού και των αξιών του, της αθλητικής ιδέας, της ευγενικής άμιλλας –«του ωραίου, του μεγάλου και τα’ αληθινού».

Η εκδήλωση ήταν μια ιδέα της Αθλητικής Συμβουλευτικής Επιτροπής, η οποία υλοποιήθηκε σε συνεργασία των Διευθύνσεων των Δημοτικών Σχολείων, του Τμήματος Φυσικής Αγωγής και του Fund Drive.