Έκθεση ""DESTEFASHIONCOLLECTION: 1 έως 8""

Benaki Museum, Pireos Street Annex,138 Pireos Street & Andronikou

Η Επιτροπή Γονέων για το Ταμείο Υποτροφιών Κολλεγίου Αθηνών – Κολλεγίου Ψυχικού ξεκινά τις εκδηλώσεις της νέας σχολικής χρονιάς, την Πέμπτη, 9 Οκτωβρίου, με μια ενδιαφέρουσα ξενάγηση στην έκθεση του Μουσείου Μπενάκη, στο Κτήριο της Οδού Πειραιώς, με τίτλο DESTEFASHIONCOLLECTION: 1 έως 8.

Η έκθεση αυτή σηματοδοτεί τη δεύτερη συνεργασία μεταξύ του Ιδρύματος ∆ΕΣΤΕ και του Μουσείου Μπενάκη και εξετάζει τις σχέσεις τέχνης και μόδας και την αλληλεπίδρασή τους. Οκτώ καλλιτέχνες από διαφορετικούς χώρους -των εικαστικών τεχνών, της λογοτεχνίας, της αρχιτεκτονικής, του κινηματογράφου, της φωτογραφίας- έχουν επιλέξει ο καθένας πέντε κομμάτια από τη διεθνή μόδα και έχουν δημιουργήσει μια πρωτότυπη συλλογή. Με αφετηρία αυτή τη συλλογή ο καθένας έχει δημιουργήσει ένα νέο έργο. Στην έκθεση, σε μια ειδικά κατασκευασμένη εγκατάσταση, εκτίθενται τα αντικείμενα που οι καλλιτέχνες επέλεξαν καθώς και τα έργα που προέκυψαν από αυτά.

Θα ακολουθήσει wine & cheese cocktail στο καφέ-αίθριο του Μουσείου.

Load more comments
Comment by from