Ενημέρωση μαθητών Β' και Γ' Λυκείου για την Ημέρα Πανεπιστημιακής Ενημέρωσης (University Day)

Απρ 6, 2021

Προς τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β’ και Γ’ Λυκείου:

Αγαπητές μαθήτριες/ Αγαπητοί μαθητές,

Το Σχολείο μας για δωδέκατη χρονιά οργανώνει την Ημέρα Πανεπιστημιακής Ενημέρωσης (University Day), η οποία φέτος έχει προγραμματιστεί για την Τετάρτη, 7 Απριλίου 2021. Στο πλαίσιο αυτής της Ημερίδας Καθηγητές Πανεπιστημίων ενημερώνουν τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β’ και Γ’ Λυκείου, για θέματα όπως: περιγραφή της Πανεπιστημιακής Σχολής / Τμήματος που εκπροσωπούν, απαιτήσεις της Σχολής από όσους και όσες θα φοιτήσουν σε αυτή, πρόγραμμα και διάρκεια σπουδών, μεταπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα και το εξωτερικό, πιθανές προοπτικές επαγγελμάτων με βάση το συγκεκριμένο πτυχίο.

Φέτος, λόγω των συνθηκών που επιβάλλει η πανδημία θα παρακολουθήσετε βιντεοσκοπημένες τις παρουσιάσεις των ομιλητών μας. Προκειμένου να αφιερώσετε τον χρόνο που χρειάζεστε για να παρακολουθήσετε τις ομιλίες που επιθυμείτε, την Τετάρτη, 7 Απριλίου τα μαθήματα για την Β’ και Γ’ Λυκείου θα λήξουν στις 12:30, δηλαδή με το πέρας της 5ης διδακτικής περιόδου. Τις δύο τελευταίες διδακτικές περιόδους (6η και 7η) θα έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε τις ομιλίες για τα αντικείμενα που σας ενδιαφέρουν μέσω του Portal του Σχολείου, στους Χρήσιμους Συνδέσμους, χρησιμοποιώντας τους προσωπικούς κωδικούς σας. Οι ομιλίες θα βρίσκονται στο Portal του Σχολείου για μία εβδομάδα. Στο ίδιο χρονικό διάστημα μπορείτε να υποβάλλετε μέσω ερωτηματολογίου σχόλια και ερωτήσεις σχετικά με τις ομιλίες που θα παρακολουθήσετε. Οι ερωτήσεις σας θα σταλούν στους ομιλητές, ώστε να λάβετε απαντήσεις.

Σας ευχόμαστε μία άκρως εποικοδομητική Ημέρα Πανεπιστημιακής Ενημέρωσης.

Παναγιώτης Γιαννουλάτος

Διευθυντής Ιδιωτικού Λυκείου - Κολλέγιο Ψυχικού