Πρόκριση του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού στην Τελική Φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού

Μαρ 31, 2015

Η ομάδα VELOC Racing του Ομίλου F1 in Schools του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού - αποτελούμενη από τους μαθητές της Α΄ τάξης Γεώργιο Κολλυριώτη, Παναγιώτη Μαρκέτο και Στυλιανό Βαμβακά και το μαθητή της Γ΄ Λυκείου Στεπάν Κνουνή – προκρίθηκε στην τελική φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού F1 in Schools, που θα πραγματοποιηθεί στο Κολλέγιο Ανατόλια της Θεσσαλονίκης, από τις 24 έως τις 26 Απριλίου 2015.

Η ομάδα VELOC Racing κατέλαβε την 5η θέση μεταξύ 20 ομάδων στον προκριματικό διαγωνισμό, που έγινε στην Αθήνα από τις 6 έως τις 8 Μαρτίου 2015.

Ο Διεθνής Διαγωνισμός F1 in Schools είναι ο μεγαλύτερος διαγωνισμός τεχνολογίας στον κόσμο και ένα από τα πιο ολοκληρωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα για την ενίσχυση του ενδιαφέροντος των μαθητών για τις Φυσικές Επιστήμες, τις Νέες Τεχνολογίες, τη Μηχανική και τα Μαθηματικά.

Υπεύθυνος καθηγητής του Ομίλου F1 in Schools: κ. Προκόπης Κωστούλας