Εορτασμός εβδομάδας κώδικα - Code Hour

Ιαν 14, 2016
Φέτος, για πρώτη χρονιά στο Λάτσειο, από 7 έως 11 Δεκεμβρίου 2015, πραγματοποιήθηκε η δράση «The hour of code».

Φέτος,  για πρώτη χρονιά στο Λάτσειο, από 7 έως 11 Δεκεμβρίου 2015, πραγματοποιήθηκε η δράση «The hour of code». Η συγκεκριμένη δράση οργανώθηκε από το Τμήμα Πληροφορικής στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής. Στόχος των δραστηριοτήτων που διήρκησαν μια διδακτική ώρα για κάθε ένα τμήμα, ήταν η εξοικείωση των μαθητών 3ης έως και 6ης τάξης με τις βασικές αρχές του προγραμματισμού.  Τη συγκεκριμένη διδακτική ώρα οι μαθητές παρακολούθησαν αρχικά ένα σύντομο βίντεο (https://www.athenscollege.edu.gr/docs/default-source/news-htmlcontent-files/eortasmos-evdomadas-kodika-code-hour-watch.html; charset=utf-8?Status=Master&sfvrsn=a8ce75b3_0&download=true) που στόχο είχε να τους παροτρύνει να ασχοληθούν με τον προγραμματισμό. Στη συνέχεια, εργάστηκαν στα tablets στην εφαρμογή Alex και προγραμμάτισαν ένα ρομπότ, τον Alex,  να κατευθυνθεί προς ένα συγκεκριμένο στόχο χρησιμοποιώντας τις βασικές εντολές «πήγαινε μπροστά», «πήγαινε πίσω», «στρίψε αριστερά» και «στρίψε δεξιά». Ιδιαίτερα, οι μαθητές 5ης και 6ης τάξης, εργάστηκαν στα tablets και στην εφαρμογή Run Marco,  όπου χρησιμοποίησαν πέρα από τις βασικές εντολές που προαναφέρθηκαν και τη δομή επανάληψης προκειμένου να κατευθύνουν ένα παιδί, τον Marco, προς ένα συγκεκριμένο στόχο. Τέλος, ακολούθησε συζήτηση για το τι είναι πρόγραμμα, εντολές προγραμματισμού και κώδικας.

Δείτε επίσης : www.code.org