Διάκριση μαθητών στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό ""Μικρός Ευκλείδης 2015""

Οκτ 24, 2015
ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ «MIKΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2015» ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ53 μαθητές που

53 μαθητές που φοιτούσαν το σχολικό έτος 2014 - 2015 στην 5η και 6η τάξη του Δημοτικού Σχολείου του Κολλεγίου Αθηνών,  ήταν ανάμεσα στου βραβευθέντες του διαγωνισμού «Μαθηματικά και Παιχνίδι» που διοργάνωσε στις 6 Μαρτίου 2015 η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Η τελετή βράβευσης πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 17 Οκτωβρίου 2015, στην Αίθουσα Τελετών του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου στην Πολυτεχνιούπολη Ζωγράφου. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν οι βραβευθέντες μαθητές με τους γονείς τους, καθώς επίσης ο Διευθυντής του Δημοτικού κ. Λουκάς Ζάχος και ο Υποδιευθυντής του Α.Τ. κ. Παντελής Αντωνίου.

Ο διαγωνισμός «Μαθηματικά και Παιχνίδι» διοργανώνεται για ένατη συνεχή χρονιά από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία στα πλαίσια του περιοδικού «Μικρός Ευκλείδης» που εκδίδει η Εταιρεία και απευθύνεται σε μαθητές των δύο τελευταίων τάξεων του Δημοτικού Σχολείου. Στόχος του διαγωνισμού είναι να έρθουν οι μαθητές, από νωρίς, σε επαφή με τα Μαθηματικά και τις εφαρμογές τους.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους!

Διακριθέντες μαθητές

ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΟΥ ΕΥΦΗΜΙΑ ΑΣΛΑΝΙΔΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
ΓΕΡΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ-ΦΙΛΟΜΗΛΑ ΓΚΙΚΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΓΟΥΓΟΥΛΑΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ-ΒΑΣΙΛΙΚΗ
ΔΑΡΜΑΡΟΥ ΑΝΝΑ ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΕΦΡΑΙΜΟΓΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ