Έρανος του προσωπικού και της μαθητικής κοινότητας του Λατσείου για τους πρόσφυγες από τη Συρία

Οκτ 13, 2015

Τον τελευταίο καιρό βρίσκονται καθημερινά στην επικαιρότητα, ιστορίες προσφύγων που έρχονται από την εμπόλεμη χώρα τους με όνειρο μια καλύτερη ζωή. Θέλοντας να προσφέρουμε κι εμείς τη βοήθειά μας στην προσπάθεια που γίνεται για καλύτερες συνθήκες διαβίωσής τους, όλο το προσωπικό του Σχολείου  και η Μαθητική Κοινότητα συγκέντρωσε διάφορα είδη πρώτης ανάγκης.

Έτσι δείχνουμε την Αλληλεγγύη μας, τη γνησιότερη μορφή του υπαρκτού Ανθρωπισμού, καθώς αποτελεί την απόδειξη της υλικής, ψυχικής και πνευματικής ενότητας, συνεργασίας και συμπαράστασης μεταξύ των ανθρώπων, πέρα από φυλετικές, θρησκευτικές, οικονομικές, πολιτικές ή άλλες διαφορές.

Μέσα από τη δράση αυτή  όλοι μας  βιώσαμε και  καταλάβαμε τι είναι πραγματικά αλληλεγγύη και σεβασμός.

Ευχόμαστε πάντα να θυμόμαστε να δείχνουμε πόσο Άνθρωποι είμαστε...