Συμμετοχή σε εθελοντική δράση Ευαισθητοποιημένης Ανακύκλωσης

Οκτ 12, 2015
Μην ξεχνάς, το καπάκι να κρατάς Ο Σύλλογος ενεργών πολιτών Αργυρούπολης – Ελληνικού «ΠΡΟΑΣΠΙΖΩ» απέστειλε στο Δημοτικό Σχολείο Κολλεγίου Αθηνών συγχα

Μην ξεχνάς, το καπάκι να κρατάς

Ο Σύλλογος ενεργών πολιτών Αργυρούπολης – Ελληνικού «ΠΡΟΑΣΠΙΖΩ» απέστειλε στο Δημοτικό Σχολείο Κολλεγίου Αθηνών συγχαρητήρια επιστολή για την ενεργή συμμετοχή των μαθητών του Σχολείου μας στην εθελοντική δράση ευαισθητοποιημένης ανακύκλωσης που οργάνωσε. Ο τίτλος της δράσης ήταν: «Είμαι παιδί!!! Μαθαίνω να φροντίζω τον άνθρωπο, προασπίζοντας το περιβάλλον».

Στόχος της δράσης ήταν να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές τόσο σε θέματα περιβάλλοντος όσο και σε κοινωνικά ζητήματα. Οι μαθητές μάζεψαν έναν μεγάλο αριθμό πλαστικών καπακιών, από εμφιαλωμένα νερά, αναψυκτικά και άλλες συσκευασίες, τα οποία και πρόσφεραν για ανακύκλωση. Με την περιβαλλοντική τους αυτή ευαισθησία βοήθησαν έμπρακτα και παιδιά με κινητικές δυσκολίες, αφού μέσω της δράσης αυτής αγοράστηκαν και προσφέρθηκαν αναπηρικά αμαξίδια.

Η δράση αυτή των μαθητών μας συνεχίζεται και φέτος και ήδη έχουν ξεκινήσει να συγκεντρώνονται τα πρώτα καπάκια!